▼ Sponsor reklam alanı ▼ Reklamlar

Kadın girişimci "İstiridye Mantar Üretim" tesisi kurdu

Kadın girişimci "İstiridye Mantar Üretim" tesisi kurdu
İstiridye mantar üretim tesisi kuran Didimli girişimci Ayşe Karapınar, tarımsal çeşitliliğe sağladığı katkı nedeniyle plaketle ödüllendirildi.

Girişimci Ayşe Karapınar tarafından Akyeniköy Beldesi Dalyan bölgesinde oluşturulan istiridye mantar üretim tesislerini Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve eşi Zeynep Emiroğlu, Akyeniköy Belediye Başkanı Yusuf Deveci, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir ve Didim İlçe Tarım Müdürü İsmail Efe ziyaret etti.

Ayşe Karapınar, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, alternatif kazanç sağlamak için çalıştığını belirtti.
Ayşe Karapınar


Kaymakam Ersin Emiroğlu ise "Bu üretimin ülkemizde de gündeme gelmesi gerek. Her işi ilimle, fenle, bilimle yapmanın teoriden pratiğe geçen halini bugün görüyoruz. Tarımda klasik ürünlerden çok bu tür dar alanda maliyeti de zahmeti de düşük ürünlere yönelmemiz gerek" dedi.

Akyeniköy Belediye Başkanı Yusuf Deveci de tarımsal çeşitliliğe sağladığı katkı nedeniyle Karapınar'a plaket sundu.

Etten 2 kat fazla protein
Tesisin danışmanlık hizmetini yürüten Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mantar Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Kutret Gezer ise 450 metrekare üzerinde kurulu tesisin raflı sistemle çalıştığını belirtti.

Tesisin duvarlarının ısı yalıtımını sağlamak amacıyla poliüreten malzeme ile kaplandığını belirten Gezer, bu şekilde elektrik tasarrufu sağlandığını söyledi.

Yaprak istiridye mantarın yılda 6 kez ürün verdiğini kaydeden Kudret Gezer, şöyle konuştu: "Diğer şapkalı mantar türlerine göre yaprak mantarda ilaç kalıntısı olmaz. Benimde tüketim tercihim yaprak mantardan yana oluyor. İnsana en yakın canlı grubu mantardır. Canlı insana ne kadar yakınsa faydası da o kadar fazladır. Yaprak mantarın şeker, kolestrol gibi hastalıklara da faydası var. Doğrudan yemek olarak yenilebileceği gibi kurutularak çorba şeklinde, turşu olarak da tüketilebilir. Ayrıca yatırımın afet riski yok. Tesisinizin donanımına göre verim alırsınız. Bu tesis şu anda Türkiye'ye bir örnek." (aa)

30.09.2012. 14:54


Yorumlar


ali rza dalm / manisa 27.04.2013. 23:58 - 24.133.72.1xx

Öncelikle Ayşe hanımı kutluyorum. Bende manisada böyle bi yatırım yapmak istiyorum.Öncelikle 100 m2 lik bi alanda deneme üretimi yapmam için teknik bilgiye desteğe ihtiyacım var.Konu hakkında yardımcı olur musunuz? Teşekkürler 05324606611 alirizadalmis@hotmail.com

Yorum yazın

* = doldurulması zorunlu alanlar

:

:

:

:

:

:


3 plus 7 minus 1 =

ip : 54.161.240.10

Reklamlar